Aktualności

ZAPROSZENIE NA VIII KONGRES GRUP MODLITWY OJCA PIO DIECEZJI TORUŃSKIEJ

7 październik 2017

Serdecznie zapraszamy na VIII Kongres Grup Modlitwy Ojca Pio Diecezji Toruńskiej, który odbędzie się w dniu 7 października 2017r w parafii pw. Św. Józefa w Grudziądzu - Mniszku,

Program:
godz. 9:30 Rozpoczęcie Kongresu
godz. 10:00 Wykład Szymona Hołowni pt. "Rola Świeckich w Kościele"
godz. 11:15 Msza Św. Koncelebrowana pod przewodnictwem
J.E. Ks. Bp. Andrzeja Suskiego
godz. 12:30 Obiad
godz. 13:30 Wykład O. Romana Rusaka pt. "Jesteśmy napełnieni Duchem Św."
godz. 14:30 Wymiana doświadczeń w Grupach Modlitwy Ojca Pio
 
godz. 15:30 Koronka do Najświętszego Serca Pana Jezusa
godz. 16:00 Zakończenie Kongresu


Zapraszają

 
Proboszcz Parafii
pw. Św. Józefa
Diecezjalny Koordynator
Grup Modlitwy Świętego Ojca Pio
Diecezji Toruńskiej
 
Ks. Kan. Zdzisław Syldatk Ks. Kan. Zbigniew Gański

I KONGRES GRUP MODLITWY OJCA PIO DLA POLSKI PÓŁNOCNEJ

9 wrzesień 2017

Miejsce i data: Gdańsk, Parafia pw. Św. Jakuba 9 IX 2017r.

Program:
8.30 Rejestracja uczestników kongresu
(ogród przy domu zakonnym Braci Mniejszych Kapucynów)
 
9.45 Otwarcie Kongresu
- brat Tomasz Żak OFM Cap. Minister Prowincjonalny
(Kościół pw. św. Jakuba Apostoła)
 
10.00 KONFERENCJA: "Przygotowanie do sakramentu pokuty według św. Ojca Pio"
- brat Roman Rusek - Krajowy Asystent GMOP
 
10.30 MSZA ŚWIĘTA
 
12.00 KONFERENCJA: "Przebaczenie jako fundament sakramentu pokuty według św. Ojca Pio
- brat z Włoch
(Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna im. F. Nowowiejskiego)
 
12.45 PRZERWA KAWOWA
 
13.15 DEBATA: "Pojednanie i pokuta według św. Ojca Pio" z udziałem:
- brata Tomasza Żak OFM Cap.
- brata z Włoch
- brata Romana Rusek OFM Cap.
- ks. kan. Zbigniewa Gańskiego - koordynatora GMOP Diecezji Toruńskiej
 
14.00 PRZERWA OBIADOWA
(ogród przy domu zakonnym Braci Mniejszych Kapucynów)
 
15.15 DOŚWIADCZENIA GRUP:
(Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna im. F. Nowowiejskiego)
Sala A: Praktyki religijne GMOP
SALA B: Działalność społeczna GMOP
SALA C: Świadectwa członków GMOP

 
16.30 Zaproszenie na II KONGRES GRUP MODLITWY ŚW. OJCA PIO dla Polski Północnej
17.00 Nabożeństwo - czuwanie ze św. Ojcem Pio

ZAPROSZENIE na VII KONGRES GRUP MODLITWY OJCA PIO DIECEZJI TORUŃSKIEJ

29 październik 2016

Odbędzie się on w dniu 29.10.2016 r. w Parafii pw. Świętych Jana Chrzciciela i Michała Archanioła w Lubawie.

Program:
godz. 9:30 Rozpoczęcie Kongresu GMOP - ls. Kan. Zbigniew Gański
Powitanie uczestników Kongresu - ks. Kan. Marcin Staniszewski
godz. 10:00 Wykład O. Romana Rusek nt. "Ojciec Pio - Sługą Bożego Miłosierdzia"
godz. 11:00 Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem J.E. Ks. Bp. Andrzeja Suskiego
godz. 12:30 Posiłek
godz. 13:30 Wykład O. Zdzisława Duma nt. "Idźcie i głoście..."
godz. 14:30 Wymiana doświadczeń w Grupach Modlitwy Ojca Pio
 
godz. 15:30 Nabożeństwo w Godzinie Miłosierdzia
Koronka do Najświętszego Serca Pana Jezusa - Ks. Kan. Marcin Staniszewski
godz. 16:00 Zakończenie Kongresu


Zapraszają

 
Proboszcz
Parafii pw. Św. Jana Chrzciciela
i Michała Archanioła w Lubawie
Diecezjalny Koordynator
Grup Modlitwy Świętego Ojca Pio
Diecezji Toruńskiej
 
Ks. Kan. Marcin Staniszewski Ks. Kan. Zbigniew Gański

Diecezjalna pielgrzymka Grup Modlitwy Ojca Pio do Rzymu

23 luty 2016

Jubileuszowy Rok – Rok Miłosierdzia przynosi już na jego progu niezwykłe wydarzenia. Ojciec Święty Franciszek zaprosił do Watykanu dwóch wielkich spowiedników, w ich doczesnym obrazie – relikwiach, Św. Ojca Pio i Św. Leopolda Mandicia. Obaj zakonnicy byli prawdziwymi, pokornymi sługami konfesjonału, którzy znali wielką wagę sakramentu pojednania i moc miłosierdzia. Swoją niezwykłą troską o ludzkie dusze zjednywali rzesze wiernych na całym świecie, którzy na kolanach jednali się z Bogiem.

Informacja o tak niezwykłej wizycie relikwii Św. Ojca Pio na Watykanie przyszła do Jego czcicieli w naszej diecezji podczas rekolekcji, którym przewodniczył kapucyn ojciec Roman Rusek w Parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Grudziądzu – Tarpnie we wrześniu ubiegłego roku. Parafia przygotowywała się do przyjęcia drugiego wezwania - właśnie św. Ojca Pio. Uroczystości parafialne były wzbogacone kolejnym, już VI Kongresem Grup Modlitwy Ojca Pio Diecezji Toruńskiej. Koordynator GMOP Diecezji Toruńskiej – ks. kan. Zbigniew Gański, a jednocześnie proboszcz tarpieńskiej parafii, informację o możliwości spotkania się ze Św. Ojcem Pio i Ojcem Świętym Franciszkiem na Watykanie przyjął jako zadanie do realizacji. Już podczas wrześniowego Kongresu pojawili się pierwsi członkowie GMOP, chętni do pielgrzymowania.

Pielgrzymkę zaplanowano w terminie: od 2 – do 11 lutego br.

Jubileusz Grup Modlitwy Ojca Pio w przeżywanym Roku Miłosierdzia podczas wystawienia relikwii Ojca Pio w Watykanie wyznaczono na 6 lutego br. Pielgrzymi z Diecezji Toruńskiej tak zaplanowali swój pątniczy szlak, by dot-rzeć do Rzymu w wyznaczonym terminie. Cały jednak pobyt we Włoszech znaczyła dłuższa franciszkańska droga – śladami Św. Franciszka i Św. Klary dotarliśmy do urokliwego Asyżu i miejsca stygmatów – niezwykłej, wysoko położonej La Verny, a śladami Św. Antoniego - do Padwy.

Szczególnych przeżyć doświadczaliśmy w miejscach, gdzie swoje życie wiódł Ojciec Pio: poznaliśmy dzieciństwo w rodzinnej Pietrelcinie, nowicjat w Morcone i dalej – długie lata w San Giovanni Rotondo. Przeżywaliśmy w bardzo osobisty sposób spotkanie z tymi miejscami, które były świadkami niezwykłych wydarzeń z udziałem zakonnika, np. spotkanie z krzyżem na chórze w antycznym kościółku, przed którym Ojciec Pio otrzymał stygmaty, z konfesjonałem – świadkiem przebaczenia, pojednania i miłosierdzia czy z miejscem, gdzie docelowo spoczywają doczesne szczątki kapucyna w przepięknej, dolnej kaplicy nowej Bazyliki Matki Bożej Łaskawej.

Centrum naszych przeżyć stanowił Rzym. Kiedy przybyliśmy do Wiecznego Miasta 5 lutego br. relikwie Św. Ojca Pio i Św. Leopolda Mandicia znajdowały się w kościele San Salvatore in Lauro, który jest centralną świątynią rzymskich Grup Modlitwy Ojca Pio. Właśnie z tego kościoła zaplanowano przeniesienie w uroczystej procesji ciał obu świętych do Bazyliki Św. Piotra. Nawet nie marzyliśmy, że naszej pielgrzymkowej grupie uda się być tak blisko naszego Patrona. Tak się poukładała organizacja tego spotkania na placu przed Bazyliką, że w efekcie końcowym – nasza grupa znalazła miejsce wewnątrz budowli, kilka metrów od miejsc wyznaczonych na relikwie. Poruszająca była tak bliska obecność Ojca Pio… Trudno było ukryć wzruszenie. Śpiew Litanii do Wszystkich Świętych mieszał się z indywidualnie szeptanymi modlitwami…

Dopełnieniem tych niezwykłych przeżyć było w dniu następnym – 6 lutego br. przyjęcie Grup Modlitwy Ojca Pio z całego świata ( podobno było nas ok. 80 tys.) przez Ojca Świętego Franciszka na specjalnej audiencji. Spotkanie na placu przed Bazyliką Św. Piotra rozpoczęło się jutrznią. Oczekiwanie na spotkanie z Papieżem wypełniła m.in. katecheza O. Raniera Cantalamessy, kaznodziei Domu Papieskiego. Wielką radość zebranych na placu wywołało pojawienie się Papieża w papa-mobile i jego bliski, serdeczny kontakt z wiernymi. A słowa Ojca Świętego, skierowane do nas później, oddawały szczególny sens modlitwy i przebaczenia – w Roku Miłosierdzia.

Diecezjalna pielgrzymka w drodze powrotnej odwiedziła jeszcze kilka ważnych miejsc: Sanktuarium Cudu Eucharystycznego w Lanciano, Sanktuarium Matki Bożej w Loreto, Sanktuarium Św. Rity w Cascii i Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Mariazell w Austrii.

Święty Ojciec Pio opuścił San Giovanni Rotondo, przyjechał do Rzymu, do Ojca Świętego. Jako Jego czciciele towarzyszyliśmy Mu wiernie. Spędzający wiele godzin w konfesjonale, pochylający się nad naszym poturbowanym życiem, pozostanie dla nas prawdziwym symbolem Roku Miłosierdzia.

Tekst: Helena Reczek, zdjęcia: Wiesław Kozłowski

VI KONGRES GRUP MODLITWY ŚW. OJCA PIO DIECEZJI TORUŃSKIEJ

18 październik 2015

pod hasłem „OJCIEC PIO CZŁOWIEK MIŁOSIERDZIA”

Pod hasłem „ Ojciec Pio człowiek miłosierdzia” rozpoczęły się rekolekcje w naszej Parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa, poprzedzające uroczystość nadania drugiego wezwania Św. Ojca Pio. Ojciec Roman ze Zgromadzenia Ojców Kapucynów przybliżył postać Świętego, podkreślając Jego umiłowanie i zawierzenie Bogu a także cierpliwie znoszony przez pięćdziesiąt lat ból pięciu otwartych ran-Stygmatów, kierownictwo duchowe swoich dzieci. O. Pio z wielkim oddaniem długie godziny spędzał w konfesjonale, nawracając grzeszników i odpuszczając im grzechy „… odpuść nam nasze winy jako i my odpuszczamy naszym winowajcom..”, tę Modlitwę Pańską odmawiamy codziennie, ale czy chcemy i umiemy odpuścić winy swoim winowajcom, i sobie? Bez tego, wymodlonego daru, nie osiągniemy wiecznej radości. Postawa Świętego była pełna zawierzenia Bogu we wszystkim. Aby kierować ziemską, zbawczą wędrówkę, należy nie tylko wzmacniać ciało, ale dbać o pokarm dla duszy, którym jest Eucharystia i „ zjednoczenie swojego serca z sercem Jezusa”. O. Pio umiłował matkę ziemską i Boską. Ojciec Roman wskazał na kilka najpiękniejszych ukrytych znaczeń w słowie MATKA: Miłość, Anioł, Troska, Krzyż, Apostoł; dziękujemy Bogu za matki ziemskie i Matkę Niebieską. Pięknie wydany okolicznościowy Biuletyn Parafialny w uroczystym dniu nadania drugiego wezwania –Św. O. Pio-naszemu Kościołowi, pod redakcją Pani Heleny Reczek był wręczany parafianom i gościom. Zawiera Dekret Biskupa Diecezji Toruńskiej Ks. Andrzeja Suskiego, życiorys Świętego, wybrane myśli Stygmatyka, modlitwy, pieśni oraz fotograficzne wspomnienia z pielgrzymki w 2012 roku do San Giovanni Rotondo. Słowo wstępne przedstawia życiorys Świętego, pokonywanie trudów życia zakonnego i kapłańskiego związanych z niezdiagnozowaną chorobą, krwawiącymi ranami, ograniczeniami kontaktów z wiernymi, budową szpitala „Dom Ulgi w Cierpieniu” a przede wszystkim z gorliwym i cierpliwym prowadzeniem wiernych do Boga. Słoneczne fotografie z Pietrelciny i San Giovanni Rotondo ukazują nam skromny pokój Zakonnika, konfesjonał, monstrancję, szaty liturgicze, rękawiczki i bandaże okrywające krwawiące Stygmaty oraz szafy pełne listów; dziennie przychodziło ich nawet 700, ..na pewno jeden był wysłany z Grudziądza.. na który Ojciec Pio odpowiedział… i uzdrowił. Tajemnicze jest zdjęcie zegara, który zatrzymał się o godz. 2.30 w godzinie śmierci Ojca Pio, w dniu 23 września 1968 roku.


JAK ŻYĆ, ŻEBY SIĘ ZBAWIĆ

Powitaniem przez Księdza Kanonika Zbigniewa Gańskiego – proboszcza Parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Świętego Ojca Pio, rozpoczął się VI Kongres Grup Modlitwy Ojca Pio Diecezji Toruńskiej. Inscenizacja pt. „Chcę być tylko ubogim zakonnikiem, który się modli” w wykonaniu parafian, wprowadziła wiernych w historię dziejów Św. Stygmatyka; dzieciństwo podczas którego podejmował różne pokuty, młodość, w której rozpoczął zakonne życie, przyjęcie brązowego habitu kapucyńskiego i nowego imienia PIO, złożenie ślubów zakonnych i wieczystych, i święceń kapłańskich. Dnia 20 września 1918 roku został obdarzony pięcioma ranami, które krwawiły przez 50 lat aż do dnia Jego śmierci. Historia życia Zakonnika tematycznie związana była z pieśniami w wykonaniu chóru parafialnego „Sursum Corda” pod dyrekcją Pana Krzysztofa Czechowskiego, organisty naszej Parafii. Wzruszające zakończenie widowiska – zdmuchnięcie 4 świec –otoczyło klamrą narodziny i śmierć Świętego. Twórcą widowiska wespół z występującymi Parafianami była Pani Helena Reczek. W procesji liturgicznej do Kościoła wniesiono sztandar Parafii, chorągiew GMOP i Relikwie Świętego. Msza św. Odpustowa koncelebrowana pod przewodnictwem J.E. Ks. Bp. Andrzeja Suskiego rozpoczęła się od odczytania Dekretu ustanawiającego Św. O. Pio drugim Patronem naszej Parafii. W słowach powitania i homilii Ks. Biskup wyraził radość z przyjęcia drugiego imienia, które od dziś wpisuje się w historię naszego Kościoła. Ks. Biskup wspominał Mszę Św. odprawioną przez O. Pio w San Giovanni Rotondo, krótko przed Jego śmiercią. Mówił o miłosiernej miłości, o doskonaleniu siebie i pracy nad swoim charakterem a także o tym, że Serce Pana Jezusa przyjęło Serce Św. Ojca Pio. Po zakończonej Mszy Św. Ks. Proboszcz dziękował Pasterzowi naszej Diecezji i przybyłym gościom i parafianom za wspólną Eucharystię, a członkowie GMOP wręczali piękne bukiety kwiatów. Po posiłku spotkaliśmy się ponownie, aby wysłuchać wystąpienia krajowego koordynatora GMOP Ojca Tomasza Duszyca „Nowe życie w Chrystusie” . Rok 2016 rozpocznie pod znakiem Miłosierdzia. Człowiek nie rozumie do końca miłosierdzia, trudno mu przebaczać sobie i swoim winowajcom. Dlatego konieczny jest Bóg, który mówi – bądźcie miłosierni. Opisując drogę do krypty Św. O. Pio w San Giovanni Rotondo, wskazywał napisy, które wyzwalają w pielgrzymach wyciszenie, uspokojenie, gdyż są niezbędne do miłosiernego przebaczenia. Musi w nas umrzeć ego, byśmy mogli żyć nowym życiem; aby zanurzyć się w śmierci Jezusa i na nowo zmartwychwstać, gdyż nie ma nowego życia bez Eucharystii. O.Pio stał się świętym wypełnionym Bogiem i drugim człowiekiem. Jedność z Bogiem przemienia nas, bo nie jesteśmy sami, bo jest w nas Bóg a my oddajemy dobro służąc innym. Następnie animatorzy GMOP dzielili się doświadczeniami. W Diecezji Toruńskiej zarejestrowanych jest 16 GMOP. Jako pierwsza głos zabrała Pani Stefania Lichacz z naszej Parafii, mówiąc o comiesięcznych spotkaniach modlitewnych, okazjonalnych opłatkowych, organizacji Apeli Jasnogórskich, nabożeństw do Matki Bożej Fatimskiej, pielgrzymkach, objęciu opieką duchową naszej parafianki i aktywnym uczestnictwie w życiu naszej Parafii. Animatorzy GMOP Parafii p.w. Miłosierdzia Bożego i Św. Faustyny z Torunia, Parafii p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła z Grodziczna, Parafii p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa z Górnych Wymiarów, Parafii p.w. Świętej Katarzyny z Łasina, Parafii p.w. Św. Marcina z Sarnowa, Parafii p.w. Podwyższenia Krzyża Św. i Parafii p.w. Św. Maksymiliana Kolbe i Św. Jana Pawła II z Grudziądza dziękowali Ks. Kanonikowi Zbigniewowi Gańskiemu za organizację i duchowe przeżycia podczas Mszy Św. , mówili o sposobach zachęty do udziału w Grupach Modlitwy młodych ludzi, odwiedzaniu chorych parafian w domach, odczytywaniu kierownictwa O. Pio w życiu codziennym, kiedy to nawet nie zdając sobie sprawy odbieramy Jego delikatną i bardzo skuteczną pomoc. W Lubawie zawiązuje się kolejna Grupa Modlitwy. Ojciec T. Duszyc podziękował za świadectwa i doświadczenia Grup, życząc opieki Świętego. Nabożeństwo w Godzinie Miłosierdzia –Koronkę do Najświętszego Serca Pana Jezusa- odmówił O. Tomasz; modliliśmy się w intencji Śp. Ojca Bolesława Piechuty, założyciela wielu grup modlitwy O. Pio, prosząc Miłosiernego Boga o życie wieczne dla Zmarłego. Wielkie przeżycia w naszej Parafii umocniły wiernych w Miłosierdziu Bożym i zjednoczeniu z drugim człowiekiem i z Bogiem oraz krzewieniem kultu Świętego Ojca Pio.

Ewa Herman - Nogowska

Kalendarz

26 marzec 2019 godz - 19:00
Wielkopostne spotkanie GM Ojca Pio Diecezji Toruńskiej
Grudziądz, Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Św. Ojca Pio
25 maj 2019
X Kongres Grup Modlitwy Ojca Pio
Grudziądz, Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Św. Ojca Pio
15 czerwiec 2019
Czuwanie modlitewne ze Św. Ojcem Pio
Kraków, Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach
22 wrzesień 2019
Odpust ku czci Św. Ojca Pio
Grudziądz, Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Św. Ojca Pio
14 grudzień 2019 godz - 11:00
Adwentowe spotkanie GM Ojca Pio Diecezji Toruńskiej
Grudziądz, Parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i Św. Ojca Pio
21 marzec 2020
Wielkopostne Spotkanie
Grudziądz Tarpno
30 maj 2020
Kongres GMOP
13 czerwiec 2020
XVIII Ogólnopolskie Czuwanie ze Św. Ojcem Pio
Łagiewniki
20 wrzesień 2020
Odpust św. O. Pio
12 grudzień 2020
Adwentowe Spotkanie GMOP